Login to NASTAR Racing
 
 Race Results

National Championships - Apr 5th, 2019 - Friday U6 75 Bronze Adaptive Adult National Championships         Printer-Friendly Version

Weather : not provided

Pacesetters : CoursePacesetterHandicapTimePar Time
 YellowTamara McKinney12.6218.1716.13
 BlueClaire Brown8.8316.0714.76
 
All Results
 Results - Best Only
CompetitorHometownTeamCourseResult  H/C  
 
Male 1-5
 
 Platinum
Ryland MurphyDubuque, IASundown MountainBlue20.93    41.80  
Donovan ClaytorDanville, CASquaw ValleyBlue22.85    54.81  
 
 Gold
Mavrik MartinTruckee, CASquaw ValleyBlue24.08    63.14  
Beau StarkovichBroomfield, COCopper Mountain ResortBlue26.15    77.17  
 
 Silver
Tristan CounselmanBelmont, CASquaw ValleyBlue28.43    92.62  
 
 Bronze
Rylan WilliamsBloomfield Hills, MIPark City Mountain ResortBlue34.51    133.81  
 
Female 8-9
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Pearce Telemark LembitzSuperior, COSteamboat Ski & ResortYellow32.27    100.06 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Male 8-9
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
AJ Telemark LembitzSuperior, COSteamboat Ski & ResortYellow34.87    116.18 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Male 21-29
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Tanner JadwinGlenwood Springs, COSnowmass Ski AreaYellow21.15    31.12 F*  
Drew BoglioliSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortYellow25.69    59.27 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Female 30-34
 
 Bronze
Alexis MeiselsSan Francisco, CASquaw ValleyYellow24.55    52.20  
 
Female 35-39
 
 Bronze
Margot PayneCharlotte, NCCrescent Ski CouncilYellow23.19    43.77  
Amber WilliamsTigard, ORSteamboat Ski & ResortYellow26.42    63.79  
 
Male 35-39
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Chris GuayGlenwood Springs, COSnowmass Ski AreaYellow32.76    103.10 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Female 40-44
 
 Bronze
Jamie SandidgeMountain View, CABear Valley MountainYellow23.34    44.70  
Carol KolkWhite Lake, MIMt. Brighton Ski AreaYellow25.63    58.90  
 
Male 40-44
 
 Bronze
Vincent HuSaratoga, CASquaw ValleyYellow20.83    29.14  
Victor SunLas Vegas, NVBrian Head ResortYellow21.76    34.90  
 
Female 45-49
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Jennifer ArkinAspen, COSnowmass Ski AreaYellow37.90    134.97 E*  

E = Adaptive Alpine: Visual Impairment (-45)
 
Male 45-49
 
 Bronze
Jerome LeisherMount Wolf, PARoundtop Mountain ResortYellow22.30    38.25  
Anderson HorneSalida, COCopper Mountain ResortYellow25.23    56.42  
 
Male 50-54
 
 Bronze
Ted EarleSan Jose, CABear Valley MountainYellow24.45    51.58  
 
Female 55-59
 
 Bronze
Mary McDonaldPocono Pines, PASki Shawnee MountainYellow25.59    58.65  
 
Male 55-59
 
 Bronze
Mike PetersVista, CAMammoth MountainYellow22.02    36.52  
Alan MooreFullerton, CAMammoth MountainYellow23.59    46.25  
Steven EvangelistCharlotte, NCSugar Mountain ResortYellow23.92    48.30  
Tom MorrisMontrose, COSquaw ValleyYellow24.76    53.50  
Cab GilbreathAustin, TXTelluride Ski & Golf ResortYellow26.64    65.16  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Alan LembitzSuperior, COSteamboat Ski & ResortYellow26.60    64.91 T*  
Rick FontaineGroveton, NHWindham MountainYellow30.77    90.76 D*  
RICHARD CRISLERDENVER, NCYellowDNF  D*  

T = Telemarker (-13)
D = Adaptive Alpine: Standing (-30)
 
Male 60-64
 
 Bronze
Art CunningtonEl Dorado Hills, CASquaw ValleyYellow24.94    54.62  
Alex VaughnVancouver, WAPACRATYellow24.95    54.68  
 
Female 65-69
 
 Bronze
Leslie GreerConway, NHCranmore Mountain ResortYellow28.55    77.00  
Gail BansakRedding, CTGunstock Mountain ResortYellow30.30    87.85  
 
Male 65-69
 
 Bronze
Henry BottandoValparaiso, INCrystal Mountain ResortYellow24.26    50.40  
Chuck Corey Ooltewah, TNCrescent Ski CouncilYellow25.22    56.35  
MEL ROBERTSSAN MATEO, CASquaw ValleyYellow25.34    57.10  
 
Male 70-74
 
 Bronze
Bill RivaTahoe City, CASquaw ValleyYellow25.09    55.55  
Gary AndersonTulsa, OKSteamboat Ski & ResortYellow25.49    58.03  
Thomas BansakRedding, CTGunstock Mountain ResortYellow25.68    59.21  
William StoverValparaiso, INDeer Valley ResortYellow30.88    91.44  
 
Male 75-79
 
 Platinum
Tom ZehnerSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortBlue20.42    38.35  
 
 Gold
Richard SteeleMilford, MIBoyne Mountain ResortBlue20.48    38.75  
Methodius IlcConcord Twp, OHPeek n Peak ResortBlue22.61    53.18  
John WotheWauwatosa, WICascade MountainBlue23.00    55.83  
John HearneLos Altos, CASquaw ValleyBlue27.91    89.09  
 
 Silver
Tom BerkeleyClarkson Valley, MOHidden Valley Ski AreaBlue22.13    49.93  
Tom CaseyMount Pleasant, SCRoundtop Mountain ResortBlue24.33    64.84  
John KaminMiddle Village, NYWindham MountainBlue24.70    67.34  
William LeavittValparaiso, INBittersweet Ski AreaBlue30.42    106.10  
 
 Bronze
Jack AndersonChesterton, INCrystal Mountain ResortBlue29.91    102.64  
Jerald EdwardsSan Juan Capistrano, CABrian Head ResortBlue32.77    122.02  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Jeffrey McCabeTruckee, CASquaw ValleyYellow31.47    95.10 D*  

D = Adaptive Alpine: Standing (-30)
 
Male 80-84
 
 Platinum
JC BlackConcho, AZPurgatory ResortBlue18.52    25.47  
 
 Gold
David HubingerCrown Point, INCrystal Mountain ResortBlue23.89    61.86  
Andrew BavettaTruckee, CASquaw ValleyBlue24.38    65.18  
Bill MeiseSpring Green, WICopper Mountain ResortBlue24.40    65.31  
 
 Silver
Richard ShawkeyArnold, CABear Valley MountainBlue25.44    72.36  
Tom CunninghamGeneva, NYBristol MountainBlue26.55    79.88  
Joseph DivjakAlvaton, KYDeer Valley ResortBlue30.99    109.96  
 
 Bronze
John HeimanSt Louis, MOHidden Valley Ski AreaBlue25.80    74.80  
Dick BrooksHouston, TXPurgatory ResortBlue26.59    80.15  
Richard ColeBoston, MAWachusett MountainBlue30.24    104.88  
Pete PerataTahoe City, CASquaw ValleyBlue33.37    126.08  
 
Male 85-89
 
 Gold
George StarkByron Center, MICrystal Mountain ResortBlue28.56    93.50  
 
 Silver
Ted ManescuBaltimore, MDSeven Springs Mountain ResortBlue26.17    77.30  
James StrodeHuntington Beach, CAPark City Mountain ResortBlue29.44    99.46