Login to NASTAR Racing

Race Results


Feb 18th, 2021
Daily NASTAR
not provided
Ski Sundown, Connecticut


Course
Pacesetter
Handicap
Time
Par Time


Orange
13.53
22.83
20.10
Green
 
Results for Feb 18th, 2021 - Daily NASTAR

(sorted by last name - best handicap only)
 
Competitor
Hometown
Age & Gender
Category
TeamGroup
Course
Time
Handicap
 
 Medal 
 
Iddo Ben-AriWest Hartford, CTMale 45-49Orange38.7792.89 T* - 
Nathan Ben-AriWest Hartford, CTMale 12-13Orange37.0884.48 T* - 
John ConnersMale 16-17Orange25.2125.42 Silver 
Alexis DunhamAvon, CTFemale 6-7Orange34.9173.68 Silver 
Blake DunhamAvon, CTMale 6-7Orange35.3575.87 Silver 
Jordyn DunhamAvon, CTFemale 8-9Orange30.0949.70 Gold 
Michael DunhamAvon, CTMale 50-54Orange30.5652.04 T* Bronze 
Avery FishWeatogue, CTFemale 12-13Orange26.1430.05 Gold 
Greg FishSimsbury, CTMale 55-59Orange22.8313.58 Platinum 
James FreitasSIMSBURY, CTMale 12-13Orange35.6277.21 - 
Jennifer GillenCanton, CTFemale 55-59Orange33.5066.67 Bronze 
Christophe GueretCanton, CTMale 30-34Orange21.718.01 Platinum 
David HarrisSimsbury, CTMale 18-20Orange31.4556.47 - 
Leonard KadyNew York, NYMale 60-64Orange24.7423.08 Gold 
 Peter KimWethersfield, CTMale 30-34Orange31.5056.72 S* Bronze 
Ed KostakNew Hartford, CTMale 50-54Orange24.9824.28 Silver 
Julien LandeauSimsbury, CTMale 16-17Orange28.5742.14 Bronze 
Justin LucasBarkhamsted, CTMale 18-20Orange27.2835.72 Bronze 
Dawson MillerCanton, CTMale 10-11Orange33.5666.97 Bronze 
James MillerCanton, CTMale 35-39Orange32.4361.34 - 
Declan MitchellWest Hartford, CTMale 12-13Orange29.0444.48 Silver 
 Jackson MooreEast Granby, CTMale 14-15Orange22.9414.13 Platinum 
Curtis NonkenCanton, CTMale 21-29Orange24.3921.34 Silver 
Joseph PaolettiNaugatuck, CTMale 30-34Orange25.5026.87 Silver 
Scott PaulUnionville, CTMale 10-11Orange26.2830.75 Gold 
Scott PaulUnionville, CTMale 55-59Orange34.0569.40 - 
Dougie PettitUnionville, CTMale 10-11Orange38.8893.43 - 
Sarah PettitUnionville, CTFemale 14-15Orange36.9583.83 - 
Andrew RuwetHarwinton, CTMale 40-44Orange34.7973.08 T* - 
Clark RuwetHarwinton, CTMale 6-7Orange35.9979.05 Silver 
Bernd SchonerLenox, MAMale 50-54Orange25.7928.31 Silver 
Carter ScullyFarmington, CTMale 12-13Orange28.6642.59 Silver 
Andris SkulteFarmington, CTMale 40-44Orange30.0149.30 - 
Eli SkulteFarmington, CTMale 1-5Orange54.24169.85 Bronze 
Eric SmookeWoodbridge, CTMale 30-34Orange25.7328.01 Silver 
Ava SparacioSimsbury, CTFemale 12-13Orange26.5732.19 Gold 
Justin StylesCanton, CTMale 35-39Orange27.8338.46 Bronze 
Travis ThrallEast Hartland, CTMale 10-11Orange40.49101.44 D* Bronze 
Isla UngerNew York, NYFemale 10-11Orange34.9573.88 Bronze 
Mack UngerNew York, NYMale 8-9Orange37.6887.46 - 
David WatsonHighland Mills, NYMale 45-49Orange24.2920.85 Silver 
Chris WilkesFarmington, CTMale 45-49Orange23.6717.76 Gold 
Jasper WillsMale 12-13Orange25.3926.32 Gold 
Silas WillsWest Hartford, CTMale 8-9Orange26.0129.40 Platinum 
Hunter ZeinerMale 18-20Orange29.5246.87 Bronze 

T = Telemark (-13)
S = Snowboard (-20)
D = Adaptive Alpine: Standing (-30)