Login to NASTAR Racing
 
 Race Results

National Championships - Apr 6th, 2019 - Saturday U6 75 Bronze Adaptive Adult National Championships         Printer-Friendly Version

Weather : not provided

Pacesetters : CoursePacesetterHandicapTimePar Time
 YellowMarco Sullivan2.5015.0414.67
 BlueMarco Sullivan2.5014.9614.59
 
All Results
 Results - Best Only
CompetitorHometownTeamCourseResult  H/C  
 
Male 1-5
 
 Platinum
Ryland MurphyDubuque, IASundown MountainYellow20.25    38.04  
Donovan ClaytorDanville, CASquaw ValleyYellow21.95    49.63  
 
 Gold
Mavrik MartinTruckee, CASquaw ValleyYellow22.25    51.67  
Beau StarkovichBroomfield, COCopper Mountain ResortYellow24.22    65.10  
 
 Silver
Tristan CounselmanBelmont, CASquaw ValleyYellow26.89    83.30  
 
 Bronze
Rylan WilliamsBloomfield Hills, MIPark City Mountain ResortYellow34.38    134.36  
 
Female 8-9
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Pearce Telemark LembitzSuperior, COSteamboat Ski & ResortBlue28.44    94.93 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Male 8-9
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
AJ Telemark LembitzSuperior, COSteamboat Ski & ResortBlue27.01    85.13 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Male 10-11
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Finn GibsonWorthington, OHMad River MountainYellow26.49    80.57 S*  

S = Snowboarder (-20)
 
Male 21-29
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Tanner JadwinGlenwood Springs, COSnowmass Ski AreaBlue20.26    38.86 F*  
Drew BoglioliSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortBlue23.17    58.81 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Female 35-39
 
 Bronze
Margot PayneCharlotte, NCCrescent Ski CouncilBlue20.71    41.95  
Amber WilliamsTigard, ORSteamboat Ski & ResortBlue24.23    66.07  
 
Male 35-39
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Chris GuayGlenwood Springs, COSnowmass Ski AreaBlue27.50    88.49 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Female 40-44
 
 Bronze
Jamie SandidgeMountain View, CABear Valley MountainBlue21.19    45.24  
Carol KolkWhite Lake, MIMt. Brighton Ski AreaBlue24.33    66.76  
 
Male 40-44
 
 Bronze
Vincent HuSaratoga, CASquaw ValleyBlue18.96    29.95  
Victor SunLas Vegas, NVBrian Head ResortBlue19.70    35.02  
 
Female 45-49
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Jennifer ArkinAspen, COSnowmass Ski AreaBlue37.16    154.69 E*  

E = Adaptive Alpine: Visual Impairment (-45)
 
Male 45-49
 
 Bronze
Jerome LeisherMount Wolf, PARoundtop Mountain ResortBlue20.44    40.10  
Anderson HorneSalida, COCopper Mountain ResortBlue21.86    49.83  
 
Male 50-54
 
 Bronze
Ted EarleSan Jose, CABear Valley MountainBlue21.66    48.46  
 
Female 55-59
 
 Bronze
Mary McDonaldPatchogue, NYSki Shawnee MountainBlue23.91    63.88  
 
Male 55-59
 
 Bronze
Mike PetersVista, CAMammoth MountainBlue21.31    46.06  
Alan MooreFullerton, CAMammoth MountainBlue21.48    47.22  
Tom MorrisMontrose, COSquaw ValleyBlue21.52    47.50  
Steven EvangelistCharlotte, NCSugar Mountain ResortBlue22.67    55.38  
Cab GilbreathAustin, TXTelluride Ski & Golf ResortBlue23.02    57.78  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Alan LembitzSuperior, COSteamboat Ski & ResortBlue24.51    67.99 T*  
Rick FontaineGroveton, NHWindham MountainBlue30.06    106.03 D*  

T = Telemarker (-13)
D = Adaptive Alpine: Standing (-30)
 
Male 60-64
 
 Bronze
Art CunningtonEl Dorado Hills, CASquaw ValleyBlue22.09    51.41  
Alex VaughnVancouver, WAPACRATBlue22.48    54.08  
 
Female 65-69
 
 Bronze
Leslie GreerConway, NHCranmore Mountain ResortBlue27.54    88.76  
 
Male 65-69
 
 Bronze
MEL ROBERTSSAN MATEO, CASquaw ValleyBlue22.12    51.61  
Henry BottandoValparaiso, INCrystal Mountain ResortBlue23.05    57.98  
Chuck Corey Ooltewah, TNCrescent Ski CouncilBlue23.05    57.98  
 
Male 70-74
 
 Bronze
Bill RivaTahoe City, CASquaw ValleyBlue21.73    48.94  
Thomas BansakRedding, CTGunstock Mountain ResortBlue23.03    57.85  
Gary AndersonTulsa, OKSteamboat Ski & ResortBlue23.86    63.54  
William StoverValparaiso, INDeer Valley ResortBlue24.80    69.98  
 
Male 75-79
 
 Platinum
Tom ZehnerSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortYellow18.35    25.09  
 
 Gold
Richard SteeleMilford, MIBoyne Mountain ResortYellow19.43    32.45  
Methodius IlcConcord Twp, OHPeek n Peak ResortYellow20.53    39.95  
John WotheWauwatosa, WICascade MountainYellow21.91    49.35  
John HearneLos Altos, CASquaw ValleyYellow22.06    50.37  
 
 Silver
John KaminMiddle Village, NYWindham MountainYellow21.96    49.69  
Tom BerkeleyClarkson Valley, MOHidden Valley Ski AreaYellow22.06    50.37  
Tom CaseyMount Pleasant, SCRoundtop Mountain ResortYellow22.78    55.28  
William LeavittValparaiso, INBittersweet Ski AreaYellow27.96    90.59  
 
 Bronze
Jerald EdwardsSan Juan Capistrano, CABrian Head ResortYellow27.80    89.50  
Jack AndersonChesterton, INCrystal Mountain ResortYellow30.68    109.13  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Jeffrey McCabeTruckee, CASquaw ValleyYellow30.07    104.98 D*  

D = Adaptive Alpine: Standing (-30)
 
Male 80-84
 
 Platinum
JC BlackConcho, AZPurgatory ResortYellow18.16    23.79  
 
 Gold
David HubingerCrown Point, INCrystal Mountain ResortYellow22.22    51.47  
Bill MeiseSpring Green, WICopper Mountain ResortYellow22.43    52.90  
Andrew BavettaTruckee, CASquaw ValleyYellow22.77    55.21  
 
 Silver
Richard ShawkeyArnold, CABear Valley MountainYellow22.99    56.71  
Tom CunninghamGeneva, NYBristol MountainYellow23.52    60.33  
Joseph DivjakAlvaton, KYDeer Valley ResortYellow27.13    84.94  
 
 Bronze
Dick BrooksHouston, TXPurgatory ResortYellow24.50    67.01  
John HeimanSt Louis, MOHidden Valley Ski AreaYellow25.39    73.07  
Pete PerataTahoe City, CASquaw ValleyYellow28.59    94.89  
Richard ColeBoston, MAWachusett MountainYellow31.44    114.31  
 
Male 85-89
 
 Gold
George StarkByron Center, MICrystal Mountain ResortYellow29.00    97.68  
 
 Silver
James StrodeHuntington Beach, CAPark City Mountain ResortYellow28.84    96.59  
Ted ManescuBaltimore, MDSeven Springs Mountain ResortYellow29.32    99.86