Login to NASTAR Racing
 
 Race Results

National Championships - Mar 24th, 2018 - Saturday 21-74 Bronze - Adaptive National Championships         Printer-Friendly Version

Weather : not provided

Pacesetters : CoursePacesetterHandicapTimePar Time
 YellowAJ Kitt4.2315.5214.89
 BlueAJ Kitt4.2315.0014.39
 
All Results
 Results - Best Only
CompetitorHometownTeamCourseResult  H/C  
 
Female 21-29
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Lauren JacksonAspen, COAspen MountainBlue31.48    118.76 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Male 21-29
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Tanner JadwinGlenwood Springs, COSnowmass Ski AreaBlue23.06    60.25 F*  
Drew BoglioliSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortBlue23.97    66.57 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Female 30-34
 
 Bronze
Brooke CaseyIsle Of Palms, SCRoundtop Mountain ResortBlue24.07    67.27  
 
Female 35-39
 
 Bronze
Amber WilliamsTigard, ORTimberline Ski AreaBlue22.15    53.93  
 
Male 35-39
 
 Bronze
Glen WhiteMilwaukie, ORSquaw ValleyYellow18.09    21.49  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Chris GuayGlenwood Springs, COSnowmass Ski AreaBlue29.16    102.64 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Female 40-44
 
 Bronze
Sarah HinchcliffeVienna, VATimberline Ski AreaBlue21.86    51.91  
Karin SimondsSpokane Valley, WASchweitzer Mtn. ResortBlue22.32    55.11  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Elizabeth RubinPortola Valley, CABear Valley MountainBlue21.83    51.70 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Male 40-44
 
 Bronze
Mark BrantSwannanoa, NCCataloochee Ski AreaYellow20.91    40.43  
Jeffrey ModdernoAndover, MAMount SunapeeYellow21.86    46.81  
Chris HinchcliffeVienna, VARoundtop Mountain ResortYellow22.54    51.38  
 
Female 45-49
 
 Bronze
Susan RuoffTraverse City, MICrystal Mountain ResortBlue20.92    45.38  
Rebecca BrownAnn Arbor, MIMt. Brighton Ski AreaBlue22.07    53.37  
Paula GilheanyRound Rock, TXPark City Mountain ResortBlue25.46    76.93  
 
Male 45-49
 
 Bronze
Laurent HugueninSan Francisco, CASnowmass Ski AreaYellow19.28    29.48  
Chad KalagiasRogers, ARSnow Creek Ski & Board AreaYellow21.90    47.08  
Brendon rileyArdmore, PABear Creek Mountain ResortYellow24.48    64.41  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Tony CocchiaCedar City, UTBrian Head ResortYellow22.80    53.12 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Female 50-54
 
 Bronze
Theresa ClarkBoulder, COSteamboat Ski & ResortBlue24.76    72.06  
Mary McDonaldPatchogue, NYOkemo MountainBlue27.44    90.69  
 
Male 50-54
 
 Bronze
Phillippe SaumierFort Myers, FLAspen MountainYellow21.20    42.38  
Pete ResetarChesterton, INBittersweet Ski AreaYellow22.23    49.29  
 
Female 55-59
 
 Bronze
Michelle DonohuePaxton, MAWachusett MountainBlue24.35    69.21  
Janice NorrisRaleigh, NCCrescent Ski CouncilBlue25.42    76.65  
Maryanne MacKusickWhitenville, MAWachusett MountainBlue30.12    109.31  
Sarah DeonFair Oaks, CASquaw ValleyBlue36.17    151.36  
 
Male 55-59
 
 Bronze
Jed OwenWausau, WIGranite Peak Ski TeamYellow18.43    23.77  
Joe SantallaAvon, COCopper Mountain ResortYellow19.81    33.04  
Michael HortonTyler, TXCopper Mountain ResortYellow20.38    36.87  
Mark GlosterRedmond, WAJackson HoleYellow20.62    38.48  
Alan MooreFullerton, CAMammoth MountainYellow23.04    54.73  
Cab GilbreathAustin, TXTelluride Ski & Golf ResortYellow24.02    61.32  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Larry BoscheBERKELEY, CASquaw ValleyYellow18.79    26.19 T*  
Chris BernsLititz, PABear Creek Mountain ResortBlue22.55    56.71 D*  
Rick FontaineGroveton, NHBretton WoodsBlue28.07    95.07 D*  

T = Telemarker (-13)
D = Adaptive Alpine: Standing (-30)
 
Female 60-64
 
 Bronze
Melanie LevinDenver, COCopper Mountain ResortBlue23.52    63.45  
 
Male 60-64
 
 Bronze
Matthew AbramsDix Hills, NYHunter MountainYellow21.49    44.33  
Marcus BrumbaughCookeville, TNSteamboat Ski & ResortYellow21.57    44.86  
Craig MatticeLINGLE, WYCopper Mountain ResortYellow22.86    53.53  
Kevin SpittleVero Beach, FLDeer ValleyYellow24.69    65.82  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Wayne HaddadWorcester, MAWachusett MountainYellow21.00    41.03 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Female 65-69
 
 Bronze
Gail BansakRedding, CTWachusett MountainBlue24.51    70.33  
Diane MazurekLaurys Station, PABear Creek Mountain ResortBlue25.68    78.46  
Leslie GreerConway, NHBlue29.92    107.92  
 
Male 65-69
 
 Bronze
Dwight GentzYpsilanti, MIMt. Brighton Ski AreaYellow22.22    49.23  
Chuck CoreyChattanooga, TNCrescent Ski CouncilYellow23.72    59.30  
Gary AndersonTulsa, OKCopper Mountain ResortYellow26.20    75.96  
Henry BottandoValparaiso, INSun Valley Ski ResortYellow26.73    79.52  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Tom DegroffSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortYellow25.04    68.17 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Male 70-74
 
 Bronze
Bob TorosianAshland, MAWachusett MountainYellow21.09    41.64  
Bill RivaTahoe City, CASquaw ValleyYellow21.79    46.34  
Tom CaseyMount Pleasant, SCRoundtop Mountain ResortYellow22.69    52.38  
Thomas BansakRedding, CTWachusett MountainYellow23.77    59.64  
Ed CumminsKetchum, IDSun Valley Ski ResortYellow23.98    61.05  
Kevin KrausgrillClayton, CASteamboat Ski & ResortYellow24.38    63.73  
William StoverValparaiso, INDeer ValleyYellow25.98    74.48  
Robert MillerBig Spring, TXPark City Mountain ResortYellow26.37    77.10