Login to NASTAR Racing
 
 Race Results

National Championships - Mar 23rd, 2018 - Friday 21-74 Bronze - Adaptive National Championships         Printer-Friendly Version

Weather : not provided

Pacesetters : CoursePacesetterHandicapTimePar Time
 YellowAJ Kitt4.2314.1713.59
 BlueBill Hudson3.8814.7414.18
 
All Results
 Results - Best Only
CompetitorHometownTeamCourseResult  H/C  
 
Male 8-9
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
AJ Telemark LembitzBoulder, COSteamboat Ski & ResortYellow25.78    89.70 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Male 18-20
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Justin JolleyGlenwood Springs, COSnowmass Ski AreaYellow22.56    66.00 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Female 21-29
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Lauren JacksonAspen, COAspen MountainYellow33.38    145.62 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Male 21-29
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Tanner JadwinGlenwood Springs, COSnowmass Ski AreaYellow17.62    29.65 F*  
Drew BoglioliSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortYellow25.25    85.80 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Female 30-34
 
 Bronze
Brooke CaseyIsle Of Palms, SCRoundtop Mountain ResortYellow25.13    84.92  
 
Female 35-39
 
 Bronze
Amber WilliamsTigard, ORTimberline Ski AreaYellow24.54    80.57  
 
Male 35-39
 
 Bronze
Glen WhiteMilwaukie, ORSquaw ValleyBlue17.07    20.38  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Chris GuayGlenwood Springs, COSnowmass Ski AreaYellow28.31    108.31 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Female 40-44
 
 Bronze
Karin SimondsSpokane Valley, WASchweitzer Mtn. ResortYellow22.78    67.62  
Sarah HinchcliffeVienna, VATimberline Ski AreaYellow23.09    69.90  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Elizabeth RubinPortola Valley, CABear Valley MountainYellow22.63    66.52 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Male 40-44
 
 Bronze
Jeffrey ModdernoAndover, MAMount SunapeeBlue19.91    40.41  
Mark BrantSwannanoa, NCCataloochee Ski AreaBlue20.91    47.46  
Chris HinchcliffeVienna, VARoundtop Mountain ResortBlue21.72    53.17  
 
Female 45-49
 
 Bronze
Rebecca BrownAnn Arbor, MIMt. Brighton Ski AreaYellow22.59    66.23  
Susan RuoffTraverse City, MICrystal Mountain ResortYellow22.74    67.33  
Paula GilheanyRound Rock, TXPark City Mountain ResortYellow27.79    104.49  
 
Male 45-49
 
 Bronze
Laurent HugueninSan Francisco, CASnowmass Ski AreaBlue18.75    32.23  
Chad KalagiasRogers, ARSnow Creek Ski & Board AreaBlue21.54    51.90  
Brendon rileyArdmore, PABear Creek Mountain ResortBlue25.40    79.13  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Tony CocchiaCedar City, UTBrian Head ResortBlue22.51    58.74 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Female 50-54
 
 Bronze
Mary McDonaldPatchogue, NYOkemo MountainYellow28.48    109.57  
Theresa ClarkBoulder, COSteamboat Ski & ResortYellow28.68    111.04  
 
Male 50-54
 
 Bronze
Pete ResetarChesterton, INBittersweet Ski AreaBlue21.71    53.10  
Phillippe SaumierFort Myers, FLAspen MountainBlue24.62    73.62  
 
Female 55-59
 
 Bronze
Janice NorrisRaleigh, NCCrescent Ski CouncilYellow24.93    83.44  
Michelle DonohuePaxton, MAWachusett MountainYellow25.42    87.05  
Maryanne MacKusickWhitenville, MAWachusett MountainYellow28.97    113.17  
Sarah DeonFair Oaks, CASquaw ValleyYellow30.32    123.11  
 
Male 55-59
 
 Bronze
Jed OwenWausau, WIGranite Peak Ski TeamBlue18.73    32.09  
Joe SantallaAvon, COCopper Mountain ResortBlue18.86    33.00  
Michael HortonTyler, TXCopper Mountain ResortBlue19.14    34.98  
Mark GlosterRedmond, WAJackson HoleBlue20.39    43.79  
Alan MooreFullerton, CAMammoth MountainBlue22.08    55.71  
Cab GilbreathAustin, TXTelluride Ski & Golf ResortBlue24.01    69.32  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Larry BoscheBERKELEY, CASquaw ValleyBlue17.46    23.13 T*  
Chris BernsLititz, PABear Creek Mountain ResortYellow22.80    67.77 D*  
Rick FontaineGroveton, NHBretton WoodsYellow39.44    190.21 D*  

T = Telemarker (-13)
D = Adaptive Alpine: Standing (-30)
 
Female 60-64
 
 Bronze
Melanie LevinDenver, COCopper Mountain ResortYellow24.39    79.47  
 
Male 60-64
 
 Bronze
Marcus BrumbaughCookeville, TNSteamboat Ski & ResortBlue19.50    37.52  
Matthew AbramsDix Hills, NYHunter MountainBlue21.21    49.58  
Craig MatticeLINGLE, WYCopper Mountain ResortBlue22.24    56.84  
Kevin SpittleVero Beach, FLDeer ValleyBlue23.82    67.98  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Wayne HaddadWorcester, MAWachusett MountainBlue20.16    42.17 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Female 65-69
 
 Bronze
Gail BansakRedding, CTWachusett MountainYellow25.08    84.55  
Diane MazurekLaurys Station, PABear Creek Mountain ResortYellow25.57    88.15  
Leslie GreerConway, NHYellow30.09    121.41  
 
Male 65-69
 
 Bronze
Dwight GentzYpsilanti, MIMt. Brighton Ski AreaBlue22.16    56.28  
Chuck CoreyChattanooga, TNCrescent Ski CouncilBlue24.20    70.66  
Henry BottandoValparaiso, INSun Valley Ski ResortBlue24.70    74.19  
Gary AndersonTulsa, OKCopper Mountain ResortBlue25.14    77.29  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Tom DegroffSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortBlue26.14    84.34 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Male 70-74
 
 Bronze
Bill RivaTahoe City, CASquaw ValleyBlue20.89    47.32  
Bob TorosianAshland, MAWachusett MountainBlue20.99    48.03  
Ed CumminsKetchum, IDSun Valley Ski ResortBlue22.27    57.05  
William StoverValparaiso, INDeer ValleyBlue24.03    69.46  
Tom CaseyMount Pleasant, SCRoundtop Mountain ResortBlue24.32    71.51  
Thomas BansakRedding, CTWachusett MountainBlue24.33    71.58  
Kevin KrausgrillClayton, CASteamboat Ski & ResortBlue24.92    75.74  
Don WalkerEvergreen, COCopper Mountain ResortBlue24.98    76.16  
Robert MillerBig Spring, TXPark City Mountain ResortBlue25.21    77.79