Race Results

National Championships - Mar 24th, 2017 - Friday 21-74 Bronze and Adaptive National Championships         Printer-Friendly Version

Weather : not provided

Pacesetters : CoursePacesetterHandicapTimePar Time
 BlueMarco Sullivan3.8115.5514.97
 YellowMarco Sullivan3.8116.4215.81
 
All Results
 Results - Best Only
CompetitorHometownTeamCourseResult  H/C  
 
Female 21-29
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Lauren JacksonAspen, COSteamboat Ski & ResortBlue25.73    71.88 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Male 21-29
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Drew BoglioliSteamboat Springs, COYellow23.65    49.59 F*  
Tanner JadwinGlenwood Springs, COSnowmass Ski AreaYellow24.50    54.97 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Female 30-34
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Erica CyrConcord, MAGunstockBlue29.17    94.86 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Male 30-34
 
 Bronze
Thomas CensulloManitou Springs, COCopper Mountain ResortBlue22.83    52.51  
Mike SmethurstCharlotte, NCCrescent Ski CouncilBlue23.09    54.24  
 
Female 35-39
 
 Bronze
Melinda CoulterWildwood, MOHidden Valley Ski AreaBlue25.74    71.94  
 
Male 35-39
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Chris GuayGlenwood Springs, COYellow27.75    75.52 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Female 40-44
 
 Bronze
Penny PengRedlands, CABrian Head ResortBlue24.10    60.99  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Elizabeth HeringCanton, MICrystal Mountain ResortBlue29.20    95.06 D*  

D = Adaptive Alpine: Standing (-30)
 
Male 40-44
 
 Bronze
Dan ShpakArdsley, NYOkemo MountainBlue21.99    46.89  
Lenny RozhkovCold Spring, KYPerfect North SlopesBlue23.52    57.11  
Chris HinchcliffeVienna, VABlue25.36    69.41  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Keith GaskellHampton, VAWintergreen ResortYellow28.16    78.12 C*  

C = Adaptive Alpine: Sitting (-30)
 
Female 45-49
 
 Bronze
Marla HoodChattanooga, TNCrescent Ski CouncilBlue22.71    51.70  
Tiffany WalkerBelleville, WITyrol BasinBlue23.24    55.24  
Lynn WiseYork, SCBlue24.50    63.66  
Kelly GreeneColorado Springs, COCopper Mountain ResortBlue28.09    87.64  
 
Male 45-49
 
 Bronze
Alan JohnsonSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortBlue19.56    30.66  
Duane AbelRedlands, CABrian Head ResortBlue20.30    35.60  
Tony HermanMadison, WICascade MountainBlue23.23    55.18  
Arthur ZagorskyScarsdale, NYOkemo MountainBlue23.49    56.91  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Tony CocchiaCedar City, UTBrian Head ResortBlue22.67    51.44 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Female 50-54
 
 Bronze
Theresa ClarkBoulder, COWinter Park ResortBlue35.29    135.74  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Terrie Telemark ClarkBoulder, COBlue46.75    212.29 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Male 50-54
 
 Bronze
Keith LageWildwood, MOHidden Valley Ski AreaYellow21.11    33.52  
David BlaskeJonesboro, ARHidden Valley Ski AreaYellow24.89    57.43  
DAVID LOEFFELMACHERRoseville, MNAfton AlpsYellow25.59    61.86  
Norman Roe JrAnn Arbor, MIMt. Brighton Ski AreaYellow27.55    74.26  
Bill AshtonSaline, MISchuss MountainYellow27.86    76.22  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Bob EmersonMilford, NHYellow21.55    36.31 D*  
Bill AshtonSaline, MIMt. Holly Ski AreaYellow27.86    76.22  

D = Adaptive Alpine: Standing (-30)
 
Female 55-59
 
 Bronze
Anabelle HudsonGreenville, SCCrescent Ski CouncilBlue25.66    71.41  
Janice NorrisRaleigh, NCCrescent Ski CouncilBlue26.32    75.82  
Maryanne MacKusickWhitenville, MAWachusett MountainBlue26.61    77.76  
Michelle DonohuePaxton, MAWachusett MountainBlue27.08    80.90  
 
Male 55-59
 
 Bronze
Richard PhelpsWest Boylston, MAWachusett MountainYellow21.86    38.27  
Cab GilbreathAustin, TXYellow28.73    81.72  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
David StansburyEvergreen, COWinter Park ResortYellow21.63    36.81 D*  
Wayne HaddadWorcester, MAWachusett MountainYellow22.64    43.20 T*  
Alan LembitzBoulder, COWinter Park ResortYellow25.84    63.44 T*  
Rick FontaineGroveton, NHBretton WoodsYellow29.16    84.44 D*  

D = Adaptive Alpine: Standing (-30)
T = Telemarker (-13)
 
Female 60-64
 
 Bronze
Sheila ThomasWestminster, MAWachusett MountainBlue24.98    66.87  
Cindy GilpatricNottingham, NHWachusett MountainBlue27.78    85.57  
 
Male 60-64
 
 Bronze
Michael MeerschaertAlexandria, VAYellow24.03    51.99  
Michael NolenRed River, NMTaos Ski ValleyYellow24.07    52.25  
Ric FoxNashville, INPaoli PeaksYellow24.24    53.32  
Kevin SpittleVero Beach, FLDeer ValleyYellow25.60    61.92  
 
Female 65-69
 
 Bronze
Mary Jane HicksAlbuquerque, NMTaos Ski ValleyBlue26.10    74.35  
Linda BlazekSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortBlue28.04    87.31  
 
Male 65-69
 
 Bronze
Samuel Delsordo jrSpringfield, PASteamboat Ski & ResortYellow21.97    38.96  
Jamie PawelekDearborn, MIBoyne Mountain ResortYellow23.73    50.09  
Don WalkerEvergreen, COCopper Mountain ResortYellow24.45    54.65  
Henry BottandoValparaiso, INBoyne HighlandsYellow26.71    68.94  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Tom DegroffSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortYellow25.16    59.14 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Male 70-74
 
 Bronze
Ed CumminsKetchum, IDSun Valley Ski ResortYellow25.53    61.48  
William StoverValparaiso, INBittersweet Ski AreaYellow27.14    71.66  
Tom WoodruffSaint Petersburg, FLYellow27.48    73.81  
Robert MillerBig Spring, TXPark City Mountain ResortYellow29.71    87.92  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Ronald RoeDenver, COWinter Park ResortYellow36.77    132.57 E*  

E = Adaptive Alpine: Visual Impairment (-45)