Race Results

National Championships - Mar 24th, 2017 - Friday 6-20 Bronze and Adaptive National Championships         Printer-Friendly Version

Weather : not provided

Pacesetters : CoursePacesetterHandicapTimePar Time
 BlueCasey Puckett0.0015.6615.66
 YellowCasey Puckett0.0016.5416.54
 
All Results
 Results - Best Only
CompetitorHometownTeamCourseResult  H/C  
 
Female 6-7
 
 Bronze
Celia ScherrDubuque, IASundown MountainBlue26.39    68.52  
Pearson EckrichFayetteville, NYToggenburg MountainBlue27.21    73.75  
Olivia CoulterWildwood, MOHidden Valley Ski AreaBlue30.50    94.76  
Liz YoungElmira, NYBlue30.77    96.49  
 
Male 6-7
 
 Bronze
Chase RileyArdmore, PABear Creek Mountain ResortYellow27.35    65.36  
Archie CameronCalgary, ABOkemo MountainYellow29.19    76.48  
Easton ChapmanHudsonville, MINubs Nob Ski AreaYellow29.52    78.48  
Justin WolfReading, PABear Creek Mountain ResortYellow29.82    80.29  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
AJ Telemark LembitzBoulder, COYellow27.87    68.50 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Female 8-9
 
 Bronze
Nadia SamannsPlymouth Meeting, PABear Creek Mountain ResortBlue24.34    55.43  
Anneliese PayneCharlotte, NCCrescent Ski CouncilBlue27.48    75.48  
 
Male 8-9
 
 Bronze
Hayden WolfReading, PABear Creek Mountain ResortYellow33.03    99.70  
 
Female 10-11
 
 Bronze
Annalisa PuckettAspen MountainBlue26.03    66.22  
Mia MunnCINCINNATI, OHPerfect North SlopesBlue28.76    83.65  
 
Male 10-11
 
 Bronze
Jackson GautreauLittleton, COCopper Mountain ResortYellow24.05    45.41  
Finn BartonSan Clemente, CADeer ValleyYellow24.79    49.88  
Griffin TalomieDoylestown, PABear Creek Mountain ResortYellow24.93    50.73  
Basil RozhkovCold Spring, KYPerfect North SlopesYellow26.80    62.03  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Salvadore MaloneSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortYellow24.95    50.85 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Female 12-13
 
 Bronze
Katherine HinchcliffeVienna, VABlue22.21    41.83  
Olivia GreeneColorado Springs, COBlue22.48    43.55  
Cecilia MassauaVillanova, PABear Creek Mountain ResortBlue22.90    46.23  
Lillie HromadkaSAINT LOUIS, MOHidden Valley Ski AreaBlue24.62    57.22  
Anabella ShpakArdsley, NYOkemo MountainBlue25.71    64.18  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Emma PoperLittleton, COSteamboat Ski & ResortBlue24.64    57.34 T*  
Rebecca PoperLittleton, COSteamboat Ski & ResortBlue25.00    59.64 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Male 12-13
 
 Bronze
Ford StephensAbilene, TXSnowmass Ski AreaYellow27.56    66.63  
 
Female 14-15
 
 Bronze
Olivia ShpakArdsley, NYOkemo MountainBlue24.20    54.53  
 
Female 16-17
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Kamila NosarzewskiKnoxville, TNSugar Mountain ResortBlue26.13    66.86 D*  
Anastasia DronenWilmette, ILSteamboat Ski & ResortBlue29.33    87.29 F*  

D = Adaptive Alpine: Standing (-30)
F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Male 16-17
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Florin CastorBedford, NHOkemo MountainYellow18.89    14.21 F*  
Knoll FeatherstoneCarbondale, COSnowmass Ski AreaYellow20.01    20.98 F*  
Isaiah DelageBrookline, NHOkemo MountainYellow24.02    45.22 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Female 18-20
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Catherine RacicotNewmarket, NHBlue20.10    28.35 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Male 18-20
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Justin JolleyGlenwood Springs, COYellow24.04    45.34 F*  
David BrooksDurango, COYellow26.79    61.97 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)