Race Results

National Championships - Mar 23rd, 2017 - Thursday 21-74 Bronze and Adaptive National Championships         Printer-Friendly Version

Weather : not provided

Pacesetters : CoursePacesetterHandicapTimePar Time
 BlueMarco Sullivan3.8115.8115.22
 YellowMarco Sullivan3.8117.3116.67
 
All Results
 Results - Best Only
CompetitorHometownTeamCourseResult  H/C  
 
Female 21-29
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Lauren JacksonAspen, COSteamboat Ski & ResortYellow24.99    49.91 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Male 21-29
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Tanner JadwinGlenwood Springs, COSnowmass Ski AreaBlue22.13    45.40 F*  
Drew BoglioliSteamboat Springs, COBlue22.73    49.34 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Female 30-34
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Erica CyrConcord, MAGunstockYellow30.40    82.36 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Male 30-34
 
 Bronze
Thomas CensulloManitou Springs, COCopper Mountain ResortYellow22.79    36.71  
Mike SmethurstCharlotte, NCCrescent Ski CouncilYellow22.98    37.85  
 
Female 35-39
 
 Bronze
Melinda CoulterWildwood, MOHidden Valley Ski AreaYellow24.64    47.81  
 
Male 35-39
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Chris GuayGlenwood Springs, COBlue25.83    69.71 F*  

F = Adaptive Alpine: Cognitive Disability (-35)
 
Female 40-44
 
 Silver
Melissa CocchiaCedar City, UTBrian Head ResortYellow22.82    36.89  
 
 Bronze
Penny PengRedlands, CABrian Head ResortYellow25.38    52.25  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Elizabeth HeringCanton, MICrystal Mountain ResortYellow29.44    76.60 D*  

D = Adaptive Alpine: Standing (-30)
 
Male 40-44
 
 Bronze
Dan ShpakArdsley, NYOkemo MountainYellow23.52    41.09  
Lenny RozhkovCold Spring, KYPerfect North SlopesYellow24.82    48.89  
Chris HinchcliffeVienna, VAYellow25.87    55.19  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Keith GaskellHampton, VAWintergreen ResortBlue26.98    77.27 C*  

C = Adaptive Alpine: Sitting (-30)
 
Female 45-49
 
 Bronze
Marla HoodChattanooga, TNCrescent Ski CouncilYellow23.92    43.49  
Lynn WiseYork, SCYellow25.31    51.83  
Tiffany WalkerBelleville, WITyrol BasinYellow25.35    52.07  
Kelly GreeneColorado Springs, COCopper Mountain ResortYellow28.77    72.59  
 
Male 45-49
 
 Bronze
Alan JohnsonSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortYellow20.81    24.84  
Duane AbelRedlands, CABrian Head ResortYellow21.11    26.63  
Tony HermanMadison, WICascade MountainYellow23.85    43.07  
Arthur ZagorskyScarsdale, NYOkemo MountainYellow24.26    45.53  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Tony CocchiaCedar City, UTBrian Head ResortYellow23.32    39.89 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Female 50-54
 
 Bronze
Theresa ClarkBoulder, COWinter Park ResortYellow25.82    54.89  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Terrie Telemark ClarkBoulder, COYellow51.37    208.16 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Male 50-54
 
 Bronze
Keith LageWildwood, MOHidden Valley Ski AreaBlue19.40    27.46  
DAVID LOEFFELMACHERRoseville, MNAfton AlpsBlue20.58    35.22  
David BlaskeJonesboro, ARHidden Valley Ski AreaBlue20.85    36.99  
Bill AshtonSaline, MISchuss MountainBlue24.18    58.87  
Norman Roe JrAnn Arbor, MIMt. Brighton Ski AreaBlue32.57    113.99  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Bob EmersonMilford, NHBlue20.70    36.01 D*  
Bill AshtonSaline, MIMt. Holly Ski AreaBlue24.18    58.87  

D = Adaptive Alpine: Standing (-30)
 
Female 55-59
 
 Bronze
Anabelle HudsonGreenville, SCCrescent Ski CouncilYellow25.25    51.47  
Michelle DonohuePaxton, MAWachusett MountainYellow26.12    56.69  
Maryanne MacKusickWhitenville, MAWachusett MountainYellow26.61    59.63  
Janice NorrisRaleigh, NCCrescent Ski CouncilYellow26.86    61.13  
 
Male 55-59
 
 Bronze
Richard PhelpsWest Boylston, MAWachusett MountainBlue20.32    33.51  
Cab GilbreathAustin, TXBlue22.95    50.79  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Wayne HaddadWorcester, MAWachusett MountainBlue19.60    28.78 T*  
David StansburyEvergreen, COWinter Park ResortBlue20.51    34.76 D*  
Alan LembitzBoulder, COWinter Park ResortBlue23.16    52.17 T*  
Rick FontaineGroveton, NHBretton WoodsBlue25.59    68.13 D*  

T = Telemarker (-13)
D = Adaptive Alpine: Standing (-30)
 
Female 60-64
 
 Bronze
Sheila ThomasWestminster, MAWachusett MountainYellow25.22    51.29  
Cindy GilpatricNottingham, NHWachusett MountainYellow26.47    58.79  
 
Male 60-64
 
 Bronze
Michael NolenRed River, NMTaos Ski ValleyBlue22.09    45.14  
Michael MeerschaertAlexandria, VABlue22.38    47.04  
Ric FoxNashville, INPaoli PeaksBlue22.59    48.42  
Kevin SpittleVero Beach, FLDeer ValleyBlue24.45    60.64  
 
Female 65-69
 
 Bronze
Mary Jane HicksAlbuquerque, NMTaos Ski ValleyYellow25.23    51.35  
Linda BlazekSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortYellow25.69    54.11  
 
Male 65-69
 
 Bronze
Samuel Delsordo jrSpringfield, PASteamboat Ski & ResortBlue20.91    37.39  
Jamie PawelekDearborn, MIBoyne Mountain ResortBlue22.88    50.33  
Don WalkerEvergreen, COCopper Mountain ResortBlue23.15    52.10  
Henry BottandoValparaiso, INBoyne HighlandsBlue23.90    57.03  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Tom DegroffSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortBlue23.93    57.23 T*  

T = Telemarker (-13)
 
Male 70-74
 
 Bronze
Ed CumminsKetchum, IDSun Valley Ski ResortBlue23.71    55.78  
Robert MillerBig Spring, TXPark City Mountain ResortBlue24.87    63.40  
Tom WoodruffSaint Petersburg, FLBlue25.60    68.20  
William StoverValparaiso, INBittersweet Ski AreaBlue26.36    73.19  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Ronald RoeDenver, COWinter Park ResortBlue31.92    109.72 E*  

E = Adaptive Alpine: Visual Impairment (-45)