Login to NASTAR Racing
 
 Race Results

National Championships - Mar 28th, 2014 - Friday 21-74 B National Championships         Printer-Friendly Version

Weather : not provided

Pacesetters : CoursePacesetterHandicapTimePar Time
 YellowSteve Nyman1.8520.8620.48
 GreenSteve Nyman1.8521.0020.61
 
All Results
 Results - Best Only
CompetitorHometownTeamCourseResult  H/C  
 
Female 21-29
 
 Bronze
Alex JonkerStrasburg, VACrescent Ski CouncilYellow28.75    40.38  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Lauren JacksonAspen, COSnowmass Ski AreaYellow36.01    75.83 I*  

I = Intellectual Disability (-35)
 
Male 21-29
 
 Bronze
Brent McDonaldNew Castle, COSki CooperYellow25.13    22.71  
Kurt EidschunAlbuquerque, NMTaos Ski ValleyYellow28.90    41.11  
 
Female 30-34
 
 Bronze
Melinda CoulterWildwood, MOHidden Valley Ski AreaYellow27.38    33.69  
Heather EdmandsIndianapolis, INSnowmass Ski AreaYellow30.82    50.49  
 
Female 35-39
 
 Bronze
Sarah HinchcliffeVienna, VAOkemo MountainYellow29.33    43.21  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Elizabeth HeringCanton, MICrystal Mountain ResortYellow38.83    89.60 3*  

3 = Three Track Skier (-25)
 
Male 35-39
 
 Bronze
Sean HartnettLitchfield, CTSki SundownYellow24.71    20.65  
Aaron HaaseColorado Springs, COCopper Mountain ResortYellow29.37    43.41  
 
Female 40-44
 
 Bronze
Rebecca BrownAnn Arbor, MIHidden Valley Ski AreaYellow26.92    31.45  
Jennifer RobinsonWestwood, KSSnow Creek Ski & Board AreaYellow28.69    40.09  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Chantelle JordanPagosa Springs, CODurango Mountain ResortYellow28.90    41.11 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Male 40-44
 
 Bronze
Shaine WardSagamore Hills, OHMad River MountainYellow26.75    30.62  
Arthur ZagorskyScarsdale, NYBretton WoodsYellow27.68    35.16  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Joshua PoperLittleton, COSteamboat Ski & ResortYellow24.09    17.63 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Female 45-49
 
 Bronze
Kelly GreeneColorado Springs, COCopper Mountain ResortYellow31.29    52.78  
Janice DavisCaledonia, MIBittersweet Ski AreaYellow41.50    102.64  
 
Male 45-49
 
 Bronze
Robert WilliamsTryon, NCGreen26.14    26.83  
Douglas McGeheeBrentwood, MOHidden Valley Ski AreaGreen26.38    28.00  
Patrick McKinneyNew Market, MDRoundtop Mountain ResortGreen29.44    42.84  
Michael HuntDakota Dunes, SDWelch Village Ski AreaGreen30.24    46.72  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Timothy FranciscoEast Lansing, MINubs Nob Ski AreaGreen24.66    19.65 T*  
Jeffrey ColeAspen, COAspen HighlandsGreen26.64    29.26 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Female 50-54
 
 Bronze
Sally SandersBoyne City, MIYellow32.02    56.35  
Teresa HarveyHilton, NYYellow33.26    62.40  
 
Male 50-54
 
 Bronze
David BlaskeJonesboro, ARHidden Valley Ski AreaGreen26.93    30.66  
Gregory HillFlagstaff, AZDurango Mountain ResortGreen31.50    52.84  
Matthias FrenzLittleton, COCopper Mountain ResortGreen32.13    55.90  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Joseph JordanPagosa Springs, CODurango Mountain ResortGreen26.14    26.83 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Female 55-59
 
 Bronze
Carol JohnsonAlbuquerque, NMTaos Ski ValleyYellow39.78    94.24  
 
Male 55-59
 
 Bronze
Joze NovakKirtland, OHWindham MountainGreen28.10    36.34  
David NelsonMinneapolis, MNWelch Village Ski AreaGreen28.45    38.04  
Scott StewartBountiful, UTPark City Mountain ResortGreen29.18    41.58  
George HayfieldSouth Fork, COSki CooperGreen35.81    73.75  
Charles MossCashiers, NCCataloochee Ski AreaGreen37.27    80.83  
 
Female 60-64
 
 Bronze
Lynn NolenRed River, NMTaos Ski ValleyYellow30.39    48.39  
Carol SantosWilmington, NCCrescent Ski CouncilYellow31.50    53.81  
Suzanne JoynerKemah, TXYellow31.76    55.08  
Laura DoughertyHowell, NJShawnee MountainYellow32.12    56.84  
Gail BansakRedding, CTSki SundownYellow38.68    88.87  
 
Male 60-64
 
 Bronze
Stephen PlummerSilverthorne, COCopper Mountain ResortGreen26.96    30.81  
Kenneth IcenhourBelmont, NCCrescent Ski CouncilGreen30.82    49.54  
Tom Sr. ShimakEast Dubuque, ILChestnut Mountain ResortGreen31.57    53.18  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Tom DegroffSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortGreen31.18    51.29 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Female 65-69
 
 Bronze
Mary Jane HicksAlbuquerque, NMTelluride Ski & Golf ResortYellow31.28    52.73  
 
Male 65-69
 
 Platinum
LARRY FISHERPAGOSA SPRINGS, CODurango Mountain ResortGreen34.62    67.98 T*  
 
 Bronze
Don WalkerEvergreen, COCopper Mountain ResortGreen28.48    38.19  
Thomas BansakRedding, CTSki SundownGreen29.54    43.33  
Robert GuilbeauOrange, TXGreen29.63    43.77  
Bil AylorBryson City, NCCataloochee Ski AreaGreen30.31    47.06  
Bob StorcRochester Hills, MICrystal Mountain ResortGreen30.78    49.34  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
LARRY FISHERPAGOSA SPRINGS, CODurango Mountain ResortGreen34.62    67.98 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Male 70-74
 
 Bronze
Royal MontyBald Head Island, NCSugar Mountain ResortGreen31.56    53.13  
Jack AndersonChesterton, INGreen32.77    59.00  
Tom CaseyMount Pleasant, SCRoundtop Mountain ResortGreen33.52    62.64