Login to NASTAR Racing
 
 Race Results

National Championships - Mar 28th, 2014 - Friday 6-20 B National Championships         Printer-Friendly Version

Weather : not provided

Pacesetters : CoursePacesetterHandicapTimePar Time
 YellowEric Fischer1.8321.0820.70
 GreenEric Fischer1.8321.1120.73
 
All Results
 Results - Best Only
CompetitorHometownTeamCourseResult  H/C  
 
Female 6-7
 
 Bronze
Lucia KanchugerUpper Arlington, OHMad River MountainYellow35.39    70.97  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Adelaide RyersonAspen, COSnowmass Ski AreaYellow34.78    68.02 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Male 6-7
 
 Bronze
Brian SimonGreenville, SCCataloochee Ski AreaGreen31.30    50.99  
Parker WardSagamore Hills, OHMad River MountainGreen32.04    54.56  
Tommy MassauaVillanova, PABear CreekGreen33.94    63.72  
Cameron SchwingSan Francisco, CASquaw ValleyGreen36.30    75.11  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Edwin RyersonAspen, COSnowmass Ski AreaGreen30.80    48.58 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Female 8-9
 
 Bronze
Riley OswaldAsheville, NCCataloochee Ski AreaYellow32.89    58.89  
Cecilia MassauaVillanova, PABear CreekYellow34.67    67.49  
Eva KanchugerUpper Arlington, OHMad River MountainYellow35.12    69.66  
Isabelle McNabbSeattle, WASnowmass Ski AreaYellow35.99    73.86  
Dakota KellyLos Angeles, CATeam Mountain HighYellow36.58    76.71  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Emma PoperLittleton, COSteamboat Ski & ResortYellow32.57    57.34 T*  
Rebecca PoperLittleton, COSteamboat Ski & ResortYellow33.05    59.66 T*  
Katherine BrunkSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortYellow35.89    73.38 2*  

T = Telemarker (-10)
2 = Two Track Skier (-15)
 
Male 8-9
 
 Bronze
Casey DittmerPark City, UTAspen MountainGreen31.67    52.77  
Sasha GallawayDenver, COWinter Park ResortGreen33.91    63.58  
Carter BellStansbury Park, UTPark City Mountain ResortGreen34.07    64.35  
Mateo BakkenAspen, COAspen MountainGreen34.55    66.67  
Ford StephensAbilene, TXSnowmass Ski AreaGreen35.58    71.64  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Salvadore MaloneSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortGreen31.56    52.24 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Female 10-11
 
 Bronze
Ariana KanchugerUpper Arlington, OHMad River MountainYellow28.34    36.91  
Ally SavagianLos Angeles, CADeer ValleyYellow32.87    58.79  
Corinne RafusePlatte City, MOSnow Creek Ski & Board AreaYellow33.09    59.86  
Anika PrasadSouth Easton, MAWachusett MountainYellow33.39    61.30  
Jaelyn HicksDe Forest, WICascade MountainYellow35.15    69.81  
 
Male 10-11
 
 Bronze
Carson OswaldAsheville, NCGreen28.20    36.03  
Ethan NelsonAlbuquerque, NMTaos Ski ValleyGreen28.65    38.21  
Jack ThompsonFarmington, NMDurango Mountain ResortGreen31.23    50.65  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Jackson LewerSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortGreen31.23    50.65 I*  

I = Intellectual Disability (-35)
 
Female 12-13
 
 Bronze
Anna WolfChicago, ILAspen MountainYellow28.21    36.28  
Arianwen SharmanWestwood, KSSnow Creek Ski & Board AreaYellow32.97    59.28  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Insha AfsarWashington, CTOkemo MountainYellow29.54    42.71 3*  
Anna AllsberrySteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortYellow30.95    49.52 T*  

3 = Three Track Skier (-25)
T = Telemarker (-10)
 
Male 12-13
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Frank BeckerSTEAMBOAT SPRINGS, COSteamboat Ski & ResortGreen27.93    34.73 T*  
Kyle TaulmanSteamboat, COSteamboat Ski & ResortGreen33.84    63.24 M*  

T = Telemarker (-10)
M = Mono Ski (-30))
 
Female 14-15
 
 Bronze
Kate HollandDanville, VASugar Mountain ResortYellow31.29    51.16  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Lyta FoulkSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortYellow26.42    27.63 T*  
Emily MiresEagle, COSki CooperYellow29.52    42.61 T*  
Paige VanArsdaleSteamboat Springs, COYellow34.72    67.73 2*  
Tyler PaoliSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortYellow42.17    103.72 I*  

T = Telemarker (-10)
2 = Two Track Skier (-15)
I = Intellectual Disability (-35)
 
Male 14-15
 
 Bronze
Christopher RichardCashiers, NCGreen26.82    29.38  
Jake GottloebGlenville, NCGreen27.75    33.86  
Jake JohnsonRaleigh, NCCataloochee Ski AreaGreen28.83    39.07  
 
Female 16-17
 
 Bronze
Emma AdamsLubbock, TXPark City Mountain ResortYellow27.30    31.88  
Susan Brooke DeLearyHickory, NCSugar Mountain ResortYellow28.71    38.70  
Holly StokelyMason, OHPerfect North SlopesYellow29.26    41.35  
Cu FleshmanWinnsboro, SCCataloochee Ski AreaYellow30.85    49.03  
 
Male 16-17
 
 Bronze
Logan HuntDakota Dunes, SDWelch Village Ski AreaGreen26.52    27.93  
Gavin SterkaCullowhee, NCCataloochee Ski AreaGreen26.91    29.81  
Braeden HuntDakota Dunes, SDWelch Village Ski AreaGreen27.04    30.44  
Todd MartinCullowhee, NCCataloochee Ski AreaGreen27.77    33.96  
 
Male 18-20
 
 Bronze
Jacob MaultSylva, NCGreen31.79    53.35