Login to NASTAR Racing
 
 Race Results

National Championships - Mar 27th, 2014 - Thursday 21-74 B National Championships         Printer-Friendly Version

Weather : not provided

Pacesetters : CoursePacesetterHandicapTimePar Time
 YellowCasey Puckett0.5821.4421.31
 GreenCasey Puckett0.5821.0820.95
 
All Results
 Results - Best Only
CompetitorHometownTeamCourseResult  H/C  
 
Female 21-29
 
 Bronze
Alex JonkerStrasburg, VACrescent Ski CouncilGreen29.35    40.10  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Lauren JacksonAspen, COSnowmass Ski AreaGreen34.00    62.29 I*  

I = Intellectual Disability (-35)
 
Male 21-29
 
 Bronze
Brent McDonaldNew Castle, COSki CooperGreen26.35    25.78  
Kurt EidschunAlbuquerque, NMTaos Ski ValleyGreen29.29    39.81  
 
Female 30-34
 
 Bronze
Melinda CoulterWildwood, MOHidden Valley Ski AreaGreen30.71    46.59  
Heather EdmandsIndianapolis, INSnowmass Ski AreaGreen31.50    50.36  
 
Female 35-39
 
 Bronze
Sarah HinchcliffeVienna, VAOkemo MountainGreen30.71    46.59  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Elizabeth HeringCanton, MICrystal Mountain ResortGreen35.68    70.31 3*  

3 = Three Track Skier (-25)
 
Male 35-39
 
 Bronze
Sean HartnettLitchfield, CTSki SundownGreen25.97    23.96  
Aaron HaaseColorado Springs, COCopper Mountain ResortGreen30.22    44.25  
 
Female 40-44
 
 Bronze
Rebecca BrownAnn Arbor, MIHidden Valley Ski AreaGreen29.17    39.24  
Jennifer RobinsonWestwood, KSSnow Creek Ski & Board AreaGreen30.41    45.16  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Chantelle JordanPagosa Springs, CODurango Mountain ResortGreen29.65    41.53 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Male 40-44
 
 Bronze
Shaine WardSagamore Hills, OHMad River MountainGreen26.81    27.97  
Arthur ZagorskyScarsdale, NYBretton WoodsGreen30.30    44.63  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Joshua PoperLittleton, COSteamboat Ski & ResortGreen24.57    17.28  
 
Female 45-49
 
 Bronze
Kelly GreeneColorado Springs, COCopper Mountain ResortGreen33.12    58.09  
Janice DavisCaledonia, MIBittersweet Ski AreaGreen39.17    86.97  
 
Male 45-49
 
 Bronze
Douglas McGeheeBrentwood, MOHidden Valley Ski AreaYellow28.22    32.43  
Robert WilliamsTryon, NCYellow28.23    32.47  
Patrick McKinneyNew Market, MDRoundtop Mountain ResortYellow29.96    40.59  
Michael HuntDakota Dunes, SDWelch Village Ski AreaYellow30.04    40.97  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Timothy FranciscoEast Lansing, MINubs Nob Ski AreaYellow25.10    17.79 T*  
Jeffrey ColeAspen, COAspen HighlandsYellow26.61    24.87 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Female 50-54
 
 Bronze
Sally SandersBoyne City, MIGreen33.45    59.67  
Teresa HarveyHilton, NYGreen34.85    66.35  
 
Male 50-54
 
 Bronze
David BlaskeJonesboro, ARHidden Valley Ski AreaYellow27.92    31.02  
Matthias FrenzLittleton, COCopper Mountain ResortYellow34.07    59.88  
Gregory HillFlagstaff, AZDurango Mountain ResortYellow34.89    63.73  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Joseph JordanPagosa Springs, CODurango Mountain ResortYellow25.87    21.40 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Female 55-59
 
 Bronze
Carol JohnsonAlbuquerque, NMTaos Ski ValleyGreen39.16    86.92  
 
Male 55-59
 
 Bronze
David NelsonMinneapolis, MNWelch Village Ski AreaYellow29.41    38.01  
Joze NovakKirtland, OHWindham MountainYellow30.84    44.72  
Scott StewartBountiful, UTPark City Mountain ResortYellow34.31    61.00  
George HayfieldSouth Fork, COSki CooperYellow35.80    68.00  
Charles MossCashiers, NCCataloochee Ski AreaYellow36.46    71.09  
 
Female 60-64
 
 Bronze
Lynn NolenRed River, NMTaos Ski ValleyGreen30.54    45.78  
Carol SantosWilmington, NCCrescent Ski CouncilGreen32.01    52.79  
Laura DoughertyHowell, NJShawnee MountainGreen32.29    54.13  
Suzanne JoynerKemah, TXGreen32.92    57.14  
Gail BansakRedding, CTSki SundownGreenDNF   
 
Male 60-64
 
 Bronze
Stephen PlummerSilverthorne, COCopper Mountain ResortYellow27.64    29.70  
Kenneth IcenhourBelmont, NCCrescent Ski CouncilYellow31.43    47.49  
Tom Sr. ShimakEast Dubuque, ILChestnut Mountain ResortYellow31.47    47.68  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Tom DegroffSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortYellow32.47    52.37 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Female 65-69
 
 Bronze
Mary Jane HicksAlbuquerque, NMTelluride Ski & Golf ResortGreen32.77    56.42  
 
Male 65-69
 
 Platinum
LARRY FISHERPAGOSA SPRINGS, CODurango Mountain ResortYellow35.80    68.00 T*  
 
 Bronze
Thomas BansakRedding, CTSki SundownYellow29.62    39.00  
Don WalkerEvergreen, COCopper Mountain ResortYellow29.99    40.73  
Bil AylorBryson City, NCCataloochee Ski AreaYellow31.12    46.03  
Robert GuilbeauOrange, TXYellow31.31    46.93  
Bob StorcRochester Hills, MICrystal Mountain ResortYellow33.15    55.56  
Tom ColeAlcester, SDMount KatoYellowDNF   
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
LARRY FISHERPAGOSA SPRINGS, CODurango Mountain ResortYellow35.80    68.00 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Female 70-74
 
 Bronze
Colleen PierreBaltimore, MDRoundtop Mountain ResortGreen34.89    66.54  
 
Male 70-74
 
 Bronze
Royal MontyBald Head Island, NCSugar Mountain ResortYellow31.82    49.32  
Jack AndersonChesterton, INYellow36.21    69.92  
Tom CaseyMount Pleasant, SCRoundtop Mountain ResortYellow37.21    74.61