Login to NASTAR Racing
 
 Race Results

National Championships - Mar 27th, 2014 - Thursday 6-20 B National Championships         Printer-Friendly Version

Weather : not provided

Pacesetters : CoursePacesetterHandicapTimePar Time
 YellowCasey Puckett0.5821.8921.76
 GreenCasey Puckett0.5821.9421.81
 
All Results
 Results - Best Only
CompetitorHometownTeamCourseResult  H/C  
 
Female 6-7
 
 Bronze
Lucia KanchugerUpper Arlington, OHMad River MountainGreen39.31    80.24  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Adelaide RyersonAspen, COSnowmass Ski AreaGreen34.62    58.73 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Male 6-7
 
 Bronze
Brian SimonGreenville, SCCataloochee Ski AreaYellow36.03    65.58  
Parker WardSagamore Hills, OHMad River MountainYellow37.54    72.52  
Tommy MassauaVillanova, PABear CreekYellow38.13    75.23  
Cameron SchwingSan Francisco, CASquaw ValleyYellow46.79    115.03  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Edwin RyersonAspen, COSnowmass Ski AreaYellow33.45    53.72 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Female 8-9
 
 Bronze
Eva KanchugerUpper Arlington, OHMad River MountainGreen36.83    68.87  
Riley OswaldAsheville, NCCataloochee Ski AreaGreen36.95    69.42  
Isabelle McNabbSeattle, WASnowmass Ski AreaGreen41.96    92.39  
Cecilia MassauaVillanova, PABear CreekGreen45.03    106.46  
Dakota KellyLos Angeles, CATeam Mountain HighGreen47.11    116.00  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Emma PoperLittleton, COSteamboat Ski & ResortGreen34.43    57.86 T*  
Rebecca PoperLittleton, COSteamboat Ski & ResortGreen39.13    79.41 T*  
Katherine BrunkSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortGreen40.23    84.46 2*  

T = Telemarker (-10)
2 = Two Track Skier (-15)
 
Male 8-9
 
 Silver
Sean LingleBethesda, MDWISP ResortYellow29.61    36.08  
Hunter AmbrosenJones, MICrystal Mountain ResortYellow31.64    45.40  
Jake WashburnDurango, CODurango Mountain ResortYellow31.69    45.63  
 
 Bronze
Casey DittmerPark City, UTAspen MountainYellow36.00    65.44  
Sasha GallawayDenver, COWinter Park ResortYellow38.05    74.86  
Mateo BakkenAspen, COAspen MountainYellow38.51    76.98  
Ford StephensAbilene, TXSnowmass Ski AreaYellow40.18    84.65  
Carter BellStansbury Park, UTPark City Mountain ResortYellow40.45    85.89  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Salvadore MaloneSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortYellow32.22    48.07 T*  

T = Telemarker (-10)
 
Female 10-11
 
 Bronze
Ariana KanchugerUpper Arlington, OHMad River MountainGreen31.66    45.16  
Corinne RafusePlatte City, MOSnow Creek Ski & Board AreaGreen35.22    61.49  
Ally SavagianLos Angeles, CADeer ValleyGreen37.28    70.93  
Jaelyn HicksDe Forest, WICascade MountainGreen37.39    71.44  
Anika PrasadSouth Easton, MAWachusett MountainGreen40.43    85.37  
 
Male 10-11
 
 Bronze
Carson OswaldAsheville, NCYellow31.77    46.00  
Ethan NelsonAlbuquerque, NMTaos Ski ValleyYellow31.83    46.28  
Jack ThompsonFarmington, NMDurango Mountain ResortYellow33.59    54.37  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Jackson LewerSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortYellow32.15    47.75 I*  

I = Intellectual Disability (-35)
 
Female 12-13
 
 Silver
Sabrina ZanierBasalt, COSnowmass Ski AreaGreen28.94    32.69  
Gwyn WatsonFarmington Hills, MIMt. Brighton Ski AreaGreen29.19    33.84  
Missy PlunkettWest Salem, WIMt. LaCrosseGreen29.43    34.94  
 
 Bronze
Anna WolfChicago, ILAspen MountainGreen31.54    44.61  
Arianwen SharmanWestwood, KSSnow Creek Ski & Board AreaGreen36.17    65.84  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Insha AfsarWashington, CTOkemo MountainGreen31.15    42.82 3*  
Anna AllsberrySteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortGreen31.79    45.76 T*  

3 = Three Track Skier (-25)
T = Telemarker (-10)
 
Male 12-13
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Frank BeckerSTEAMBOAT SPRINGS, COSteamboat Ski & ResortYellow32.14    47.70 T*  
Kyle TaulmanSteamboat, COSteamboat Ski & ResortYellow40.54    86.31 M*  

T = Telemarker (-10)
M = Mono Ski (-30))
 
Female 14-15
 
 Bronze
Kate HollandDanville, VASugar Mountain ResortGreen36.26    66.25  
 
 Snowboard / Telemark / Disabled
Lyta FoulkSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortGreen26.64    22.15 T*  
Emily MiresEagle, COSki CooperGreen31.03    42.27 T*  
Paige VanArsdaleSteamboat Springs, COGreen35.84    64.33 2*  
Tyler PaoliSteamboat Springs, COSteamboat Ski & ResortGreenDNF  I*  

T = Telemarker (-10)
2 = Two Track Skier (-15)
I = Intellectual Disability (-35)
 
Male 14-15
 
 Bronze
Christopher RichardCashiers, NCYellow28.54    31.16  
Jake JohnsonRaleigh, NCCataloochee Ski AreaYellow29.09    33.69  
Jake GottloebGlenville, NCYellow29.84    37.13  
 
Female 16-17
 
 Bronze
Emma AdamsLubbock, TXPark City Mountain ResortGreen29.04    33.15  
Susan Brooke DeLearyHickory, NCSugar Mountain ResortGreen29.10    33.43  
Holly StokelyMason, OHPerfect North SlopesGreen30.51    39.89  
Cu FleshmanWinnsboro, SCCataloochee Ski AreaGreen34.34    57.45  
 
Male 16-17
 
 Bronze
Logan HuntDakota Dunes, SDWelch Village Ski AreaYellow27.25    25.23  
Gavin SterkaCullowhee, NCCataloochee Ski AreaYellow28.10    29.14  
Braeden HuntDakota Dunes, SDWelch Village Ski AreaYellow28.98    33.18  
Todd MartinCullowhee, NCCataloochee Ski AreaYellow29.45    35.34  
 
Male 18-20
 
 Bronze
Jacob MaultSylva, NCYellow32.10    47.52